Vladimír Dlouhý

ekonom
[title]
Ing. Vladimír Dlouhý, CSc. (* 31. 7. 1953, Praha)     

Ekonom, bývalý ministr a místopředseda vlády. Po absolvování studia ekonomie na Vysoké škole ekonomické v Praze, působil jako pedagog na VŠE. V letech 1984–1989 se stal vědeckým pracovníkem, později zástupcem ředitele Prognostického ústavu ČSAV. V prosinci 1989 byl občanským fórem nominován do československé vlády. Ve vládách let 1990–1992 postupně zastával různé ministerské posty. V letech 1991–1997 byl za ODA ministrem průmyslu a obchodu ve vládách Václava Klause. Po roce 1997 odchází z politiky a působí jako prestižní ekonomický poradce mezinárodních společností ABB a Goldman Sachs. Od roku 1999 přednáší na VŠE a Fakultě sociálních věd UK v Praze. Je členem exekutivního výboru, Trilaterální komise a jeho jméno figuruje ve statutárních orgánech několika firem. Od roku 2009 je s přestávkou členem Národní ekonomické rady vlády. Od roku 2011 je člen dozorčí rady Telefónica Czech Republic, a.s. 5. října 2012 oznámil oficiální kandidaturu na prezidenta ČR.

Od roku 2012 působí ve správní radě think tanku Aspen Institute Prague o.p.s (spolu s Michaelem Žantovským, Tomášem Klvaňou, poslancem za TOP 09 a STAN Janem Farským, poslancem za ČSSD Janem Hamáčkem, Janem Zahradilem a dalšími osobnostmi z politiky i byznysu); v dozorční radě zasedá mj. Zdeněk Bakala.

Dne 22. května 2014 byl v Plzni zvolen na sněmu Hospodářské komory ČR jejím prezidentem. Získal 128 hlasů a porazil tak Zdeňka Somra, který obdržel 87 hlasů.[13]

Vladimír Dlouhý je ženatý a má dvě děti.
[title]
KOMENTÁŘ

Vladimír Dlouhý: K novým mimořádným opatřením ohlášených vládou

Rozumíme složité covidové situaci a respektujeme přijatá opatření.

Před 557 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Vladimír Dlouhý: Zvýšení limitu pro povinné plátcovství DPH pomůže drobným podnikatelům

Hospodářská komora podporuje návrh ministerstva financí na zvýšení limitu pro povinné placení DPH na 2 miliony korun.

Před 577 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Vladimír Dlouhý: Nekoncepční změny jsou začátkem konce skutečné změny stavebního práva

Nekoncepční, odporující dříve schválenému věcnému záměru, tezím i samotné podstatě důvodu rekodifikace, jsou změny, které v posledních dnech charakterizují práce ministerstva pro místní rozvoj na novém stavebním zákoně.

Před 1213 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Vladimír Dlouhý: Poučme se z chyb Německa, kde zcela převládlo ekologické hledisko

I přestože by prioritou státu v oblasti energetiky do budoucna měly být obnovitelné zdroje a výstavba nových jaderných bloků, s okamžitým uzavřením uhelných elektráren nesouhlasí nejen firmy, ale i většina domácností.

Před 1356 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Vladimír Dlouhý: Devět stovek je jen malá záplata, která seniorům důstojné stáří nezajistí

Považuji za společenskou nezodpovědnost jednorázově přidat důchodcům pár korun na penzích, ale nezamýšlet se nad tím, zda jim to reálně pomůže prožít důstojné stáří.

Před 1526 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Vladimír Dlouhý: Zaměstnavatelé reálně postrádají 440 tisíc lidí

Kvůli nedostatku lidí ve výrobě letošní růst tuzemského hospodářství zpomalí na 3,6 % a zpomalovat bude i v příštím roce na 3,3 %, vyplývá z nové prognózy Hospodářské komory.

Před 1693 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Vladimír Dlouhý: Stanovisko ke zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB

Zvýšení úrokových sazeb na jednání bankovní rady ČNB 27. června Hospodářskou komoru ČR překvapilo.

Před 1804 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Vladimír Dlouhý: Senátní pozměňovací návrhy novely stavebního zákona jsou škodlivé

Pokud poslanci přijmou senátní pozměňovací návrhy novely stavebního zákona, nahrají spekulantům s pozemky a prodraží výstavbu rozvodů elektřiny, plynu i tepla, což se promítne do růstu cen energií.

Před 2171 dny
[title]
KOMENTÁŘ

Vladimír Dlouhý: Jedna paušální daň

Jsem potěšen, že se Ministerstvo financí inspirovalo myšlenkou jedné paušální daně, kterou Hospodářská komora České republiky představila na svém letošním celorepublikovém sněmu konaném na konci května v Olomouci.

Před 2430 dny

Anketa

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano 12%
transparent.gif transparent.gif
Ne 33%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 55%
transparent.gif transparent.gif