Svátek má: Zita

Zprávy

Velikost textu:

Vědci varovali před silnější druhou vlnou COVID-19 v Británii

Vědci varovali před silnější druhou vlnou COVID-19 v Británii

Druhá vlna nákazy koronaviru ve Velké Británii by mohla být letos v zimě dvakrát silnější.

Ilustrační foto
5. srpna 2020 - 10:10

A to v případě, pokud úřady na podzim znovu otevřou školy a nebude zaveden účinnější systém testování a sledování.

To je závěr, ke kterému dospěli vědci z University College London a London School of Hygiene and Tropical Medicine.

Vědci vymodelovali šest různých scénářů šíření koronaviru v období podzimu a zimy s přihlédnutím k tomu, jak se školy otevřou - na plný nebo částečný úvazek, a také s ohledem na rozdělení školní docházky studenty v různých dnech v týdnu, informovala RIA Novosti.

Británie by se mohla vyhnout druhé vlně koronaviru s úplným znovuotevřením školy, kdyby bylo vysledováno 68% kontaktů, a 75% populace s příznaky COVID-19 bylo testováno a izolováno. Při částečném otevření škol by mělo být testováno 65% symptomatické populace. Při 40% trasování kontaktů by mělo být testováno a sledováno 87% symptomatické populace s úplně otevřenými školami a 75% populace s částečnými otevřenými školami.


„Pokud diagnóza a sledování kontaktů klesnou u britské populace pod tuto úroveň, je pravděpodobné, že opětovné otevření škol spolu s postupným uvolňováním omezujících opatření povede k druhé vlně, která bude vrcholit v prosinci 2020, pokud budou školy fungovat na plný úvazek, a v září a únoru 2021, pokud se školy částečně otevřou v září,“ uvedla studie.

Avšak v kterémkoli z těchto scénářů může nedostatečná kontrola a testování vést ke skutečnosti, že šíření koronaviru R může přesáhnout 1, což bude znamenat nárůst infekce, a druhá vlna bude 2-2,3krát mocnější, než úroveň první vlny.

Britský premiér Boris Johnson na konci července řekl, že otevření škol na začátku září je pro vládu národní prioritou. Vzhledem k většímu rozšíření COVID-19 v červenci britské orgány pozastavily další uvolňování karanténních opatření.

Počet lidí infikovaných koronavirem ve Velké Británii přesahuje 305 tisíc, počet obětí dosáhl 46 tisíc.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)