Svátek má: Doubravka

Zprávy

Velikost textu:

USA varují Čínu a Rusko před proplouváním válečných lodí úžinami

USA varují Čínu a Rusko před proplouváním válečných lodí  úžinami

Ministr námořnictva USA varoval Čínu a Rusko před „šikanováním jiných národů“ poté, co samy vyslaly válečné lodě přes dva námořní průlivy na severu a jihu Japonska.

Ilustrační foto
27. října 2021 - 06:20

„Vztah mezi Čínou a Ruskem se možná v poslední době vyvinul tak, že se snaží zastrašit ostatní národy svými činy, které nedodržují mezinárodní řád založený na pravidlech," řekl Carlos Del Toro, americký ministr námořnictva, novinářům při telefonickém briefingu v Tokiu.

25.října 10 čínských a ruských válečných lodí proplulo Cugarskou úžinou, který je mezi japonským hlavním ostrovem Honšú a ostrovem Hokkaidó, řekl oznámila tisková služba japonského ministerstva obrany.

Stejný konvoj 10 lodí  v pátek vyplul na západ přes úžinu Ósumi v jižní prefektuře Kagošima, ve skutečnosti obepluly Japonsko v bezprecedentním provokativní blízkosti.

„Určitě je nutné je odradit od šikany jiných zemí a být agresory jakýmkoli možným způsobem. … Chceme zachovat mír a stabilitu v Indo-Pacifiku,“ řekl Carlos Del Toro, americký ministr námořnictva.


Japonská vláda „s velkým zájmem sleduje aktivity čínských a ruských válečných lodí kolem,“ řekl minulý týden novinářům zástupce hlavního tajemníka kabinetu Jošihiko Isozaki, „nebereme to  na lehkou váhu,  samozřejmost to co se děje ve vzdušných a námořních oblastech kolem Japonska."

Úžiny, kterými válečné lodě propluly, mají od středu  pouze tři námořní míle ke každému břehu jako teritoriální vody, na rozdíl od obvyklých 12 mil, přičemž střední část úzkého průlivu zůstává jako mezinárodní vody.

Del Toro řekl, že USA se budou snažit odradit takové provokace tím, že budou Číně a Rusku připomínat, že dobré národy dodržují mezinárodní řád založený na pravidlech.„Když se například národy chovají agresivně v rozporu s rozšířenými ekonomickými zónami jiných zemí, všechny tyto akce vedou k chování, které prostě nelze tolerovat."

Americké ministerstvo obrany provádí kontrolu, aby zjistilo, zda má armáda správný počet vojáků na správných místech. Del Toro uvedl, že přezkum bude dokončen do konce tohoto roku nebo na začátku roku 2022, ale odmítl říci, zda lze očekávat větší aktivitu, pokud jde o tranzity nebo navigační operace v Tchajwanském průlivu.

„Jako námořnictvo uděláme vše pro to, abychom byli co nejvíce připraveni k zajištění ochrany národní bezpečnosti a ekonomických zájmů naší země a zájmů našich spojenců a partnerů,“ řekl ministr námořnictva. „A tak jsou všechny možnosti na stole, s ohledem na to, na co se díváme, a budeme velmi úzce spolupracovat s našimi partnery, abychom se společně postavili, v podstatě společně, abychom byli schopni odradit, Čínu, nebo jakoukoli jinou zemi, která se prezentuje způsoby v rozporu s našimi národními bezpečnostními zájmy."

To, co Čína a Rusko udělaly, je přesně to, co USA a spojenci dělaly měsíce a roky v Jihočínském moři a dalších místech, a je to velmi názorný příklad dvojího přístupu.

(rp,prvnizpravy.cz,south,foto:arch.)