Svátek má: Radana|Radan

Zprávy

Velikost textu:

The Hill o „účinné metodě" boje proti „Nord Stream – 2"!

The Hill o „účinné metodě" boje proti „Nord Stream – 2"!

Americký deník The Hill označil za nesmyslné připravované americké sankce proti „Nord Stream - 2“.

Ilustrační foto
22. července 2019 - 04:20

Jak noviny napsaly, mnohem efektivnější metodou boje s energetickým projektem by byly masívní dodávky amerického zkapalněného zemního plynu do Evropy.

Autor článku zdůraznil, že případné uvalení sankcí zasáhne více americké společnosti a banky, které spolupracují s evropskými partnery Gazpromu. Publikace uvedla, že balíček omezujících opatření připravovaných v Kongresu nebude vůbec fungovat. Hill také označil možné sankce za protekcionistické opatření.

Autor článku zároveň tvrdí, že ruské projekty údajně představují hrozbu pro evropskou energetickou bezpečnost. Jako protihodnotu autor The Hill vyzývá k dodávkám amerického LNG do Evropy. Podle publikace by to pomohlo „uvolnit ekonomické servření, v němž Rusko drží své západní evropské kupce", a bránilo by tomu, aby využívalo své zdroje jako „geopolitickou zbraň".


Kongresový výbor schválil v červnu návrh zákona, který ukládá sankce jednotlivcům zapojeným do realizace projektů „Nord Stream - 2“ a „Turkish Stream“. Ruské ministerstvo zahraničí na pozadí možných restriktivních opatření uvedlo, že „Nord Stream – 2" je čistě komerční povahy a naplňuje zájmy Evropy.

"Nord Stream - 2" má procházet pod Baltským mořem z ruského pobřeží do Německa přes územní nebo výlučné ekonomické zóny Finska, Švédska a Dánska, které dosud nedalo svolení stavět.

V Evropě je „Nord Stream - 2“ podporován Německem, Rakouskem a Norskem. Zástanci projektu mají zájem o spolehlivé nepřerušované dodávky plynu.

Proti nim stojí Polsko, Lotyšsko, Litva, stejně jako Ukrajina, která nechce ztratit příjmy z tranzitu ruského plynu na kontinent.

Spojené státy se také brání „Nord Stream - 2“, protože plánují dodávat zkapalněný zemní plyn do Evropy. Pokud by se jim podařilo vytěsnit rusko-německý projekt plynovou, otevřela by se jim cesta. Zatím však americký zkapalnělý plyn není schopen cenou konkurovat ruskému zemnímu plynu. A zdá se, že na to zapomněl i autor materiálu v amerických novinách.

(kou, prvnizpravy.cz, thehill.com, foto: arch.)