Svátek má: Maxmilián|Maxim

Zprávy

Velikost textu:

Porošenkův tým připravuje odklad inaugurace Vladimira Zelenského

Porošenkův tým připravuje odklad inaugurace Vladimira Zelenského

V „domě chimér“ v ulici Bankovaja, sídlu ukrajinského prezidenta, připravuje Porošenkův tým oddálení inaugurace Vladimira Zelenského.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
25. dubna 2019 - 03:20

„Bankovaja“ připravuje rezignaci šéfa Ústavního soudu a tím by byla odložena inaugurace Vladimira Zelenského.
 
Kromě snahy o omezení pravomocí budoucího prezidenta Vladimíra Zelenského se tým Petro Porošenka snaží co nejvíce oddálit Zelenského inauguraci.


Proto se „Bankovaja“ snaží prosadit rozhodnutí o odstoupení šéfa Ústavního soudu, Stanislava Ševčuka, jak hlásily zdroje ze soudních kruhů.

Nově zvolený prezident v době inaugurace přebírá podle zákona své pravomoce od současného šéfa Ústavního soudu. Pokud se tak nestane v době inaugurace, protože nebude žádný šéf Ústavního soudu, tak vznikne problém a nástup do funkce hlavy státu může být přerušen na dobu neurčitou, do zvolení nového šéfa Ústavního soudu.

Porošenkův tým chce zorganizovat hlasování o odstoupení Stanislava Ševčuka již dnes.

Podle zákona o Ústavním soudu nemůže jeho šéf odstoupit  (s výjimkou možnosti, kdy on sám o to požádá), tak chtějí Ševčuka odvolat podle článku 21 zákona o Ústavní soudu. Stálý výbor Ústavního soudu pro pravidla a etiku by proto měl dojít k závěru, že Ševčuk se dopustil disciplinárního porušení, hrubého a systematického zanedbávání svých povinností.


Návrh rozhodnutí je již připraven. Podle zdroje je jedním z prohřešků Ševčuka výrok v jeho nedávném rozhovoru s webem Strana.ua.


V rozhovoru Ševčuk uvedl, že nebude jmenovat vítěze voleb prezidentem v případě, že by byly zfalšovány výsledky voleb. Mluvil také o tlaku prezidenta Porošenka na svou osobu.

Jestli chce „Bankovaja“ odstranit Ševčuka, tak musí najít 12 hlasů soudců Ústavního soudu, zatím má pevně slíbeno šest hlasů, čtyři další váhají . Celkem je k dispozici pro hlasování 18 soudců.

Kromě pokusů o co největší zpoždění uvedení prezidenta do funkce, aby Rada měla čas omezit jeho pravomoci a Zelenskij neměl čas předčasně rozpustit parlament, změnou vedení Ústavního soudu se současný prezidentský tým snaží prosadit svého člověka na post šéfa Ústavního soudu, velmi důležitého orgánu, poté co skončí Porošenko.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)