Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

Newyorská radnice odstranila sochu prezidenta Jeffersona

Newyorská radnice odstranila sochu prezidenta Jeffersona

Newyorské úřady odstranily z City Commission Hall v City Hall sochu třetího prezidenta USA Thomase Jeffersona. Stála v této místnosti 187 let.

Reinstalace sochy Thomase Jeffersona
24. listopadu 2021 - 06:20

Rozhodnutí zákonodárců v New Yorku se uskutečnilo před měsícem. Obecně se o to iniciátoři demolice – skupina poslanců černošského, latinskoamerického a asijského původu – snaží už asi dvacet let.

Impulsem k demontáži byl atentát na George Floyda a protirasistické protesty.

„Thomas Jefferson vlastnil více než 600 otroků, nebyl hoden svobody a práv," řekla černá Adrienne Adamsová, když hovořila před Komisí pro návrh veřejných prostranství.

Rozhodnutí demontovat již dříve kritizoval Donald Trump, který prohlásil, že „radikální levičáci se zbláznili a způsobují zemi vážnou bolest“.

„Velký Thomas Jefferson, jeden z našich nejvýznamnějších otců zakladatelů a autor americké ústavy, byl 'vystěhován' z nádherné City Commission Hall. Kdo by si pomyslel, že je to možné. Mohl jsem! Varoval jsem už dávno. Další jsou Benjamin Franklin, Abraham Lincoln a samozřejmě George Washington,“ dodal Trump.

Thomas Jefferson (1743-1826) je považován za jednoho z otců zakladatelů Spojených států a vynikajícího filozofa osvícenství. Právě on byl jedním z autorů Deklarace nezávislosti.


V důsledku rozhořčení nad vraždou Floyda bylo ve Spojených státech zbořeno mnoho pomníků. Například  při loňském Dni nezávislosti byla stržena Kolumbova socha a vhozena do moře .

A na podzim roku 2020 demonstranti zbourali pomníky Lincolna a Roosevelta v Portlandu .

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)