Svátek má: Kamila

Zprávy

Velikost textu:

Hrozí Macron vyloučením Česka ze schengenské zóny?

Hrozí Macron vyloučením Česka ze schengenské zóny?

Emmanuel Macron uspořádal velkou tiskovou konferenci, kde se dotkl řady pro Francii důležitých témat. Mezi nimi i migrační politiky, a francouzský prezident vyzývá k jejímu zpřísnění.

Emmanuel Macron, francouzský prezident
26. dubna 2019 - 11:05

Připouští však i vyloučení účastníků, kteří neplní své povinnosti, ze schengenského prostoru, píše Le Figaro. Ačkoliv to neřekl jmenovitě, je zřejmé, že by se to týkalo zemí Visegradu – České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska a možná i Itálie.

Francouzský prezident Emmanuel Macron uspořádal velkou tiskovou konferenci, během níž hovořil o nutnosti reformovat schengenskou zónu, napsal Le Figaro. „Musíme hluboce restrukturalizovat naši migrační politiku," řekl francouzský lídr.
 
Podle něj ani zásada společných hranic, tj. Schengen, ani Dublinské dohody, podle kterých musí uprchlík hledat azyl v zemi, přes kterou vstoupil do EU, nefungují. Macron už v tomto směru hovořil, ale nyní poznamenal, že je nutné radikálně revidovat pravidla a možná i zůstat v Schengenu v menším počtu. „Už nechci státy v schengenském prostoru, které říkají „jsem tady“, pokud jde o svobodu pohybu, ale „nechci být tady“, pokud jde o sdílení břemene.“


Emmanuel Macron by si přál, aby si Evropa „vážila svých hranic, chránila je tam, kde by právo na azyl vycházelo z nových hodnot a společných okolností, kdy odpovědnost jde společně se solidaritou“.
 
Prezident zároveň poznamenal, že aby se snížila migrace, musí Evropa spolupracovat s Afrikou. „Chceme-li být otevřeni, musíme mít omezení přijímat, potřebujete dům, takže budeme potřebovat hranice," citoval Le Figaro Macrona.

Bez ohledu na vzletná slova, musí Macronův postoj vyvolávat v zemích Visegradu silné znepokojení. Vytvoření schengenského prostoru je jedním z pilířů přitažlivosti Evropské unie. Bude-li francouzský prezident trvat na vylučování evropských zemí kvůli neochotě přijímat migranty, jen v nich tím posílí euroskeptiky a protievropské nálady.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)