Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Handelsblatt: Rusko překonává USA dodávkami LNG do Evropy!

Handelsblatt: Rusko překonává USA dodávkami LNG do Evropy!

Během minulého roku Spojené státy sice pětinásobně zvýšily dodávky zkapalněného zemního plynu do Evropy, ale Rusko nestálo na místě, píše Handelsblatt.

Ilustrační foto
14. srpna 2019 - 04:20

V současné době je ruský LNG v prodeji druhým největším v Evropě, za Katarem. Kromě toho lví podíl na trhu stále patří do plynovodu Gazprom, - a deník upozorňuje, že tento podíl se může po rozšířením „South Streamu“ (nyní „Tureckého proudu“) do Evropy ještě zvýšit.

„Nord Stream-2“ je zdaleka nejkontroverznějším energetickým projektem v Evropě: podle plánů dodá nový plynovod do Evropy ročně 55 miliard kubických metrů plynu do Německa a odtud do Evropy, píše Handelsblatt. Spor o projekt je do značné míry politický. Východoevropské země se staví proti „Nord Streamu“, ale jejich vliv je malý. Vliv relativně nového hráče na evropském trhu s plynem - USA - je mnohem větší: Washington je ostře proti „Nord Streamu“, aby zajistil prodej svého LNG v Evropě.
 
Význam prohlášení americké strany spočívá v tom, že Německo by nemělo zvyšovat svou závislost na ruském plynu, ale místo toho je povinno platit za ochranu poskytovanou Washingtonem nákupem amerického LNG. Podle publikace v roce 2019 Spojené státy prudce zvýšily dodávky plynu do Evropy -  prodeje se zvýšily pětinásobně.


Současně s tím Rusko také začalo výrazně rozšiřovat své aktivity na trhu s LNG. Podle Sergeje Prichodka, prvního náměstka aparátu vlády Ruské federace, Rusko již obsadilo druhé místo v dodávkách LNG do EU, před ním je pouze v Katar.
 
Handelsblatt uvádí, že slova Prichodka se zdají být důvěryhodná. Od loňského roku ruská společnost Novatek zahájila provoz závodu Jamal-LNG s plnou kapacitou s produkcí 16,5 milionu tun zkapalněného zemního plynu ročně.
 
Podle publikace je ruský LNG levnější než americký. Kromě toho více než polovina veškerého plynu je stále přiváděna do Evropy plynovody, takže by se Gazprom neměl obávat o svůj podíl na trhu. Navíc ho lze dále rozšířit díky „South Streamu“, který se plánuje rozšířit z Turecka do zemí jižní Evropy.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)