Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Guardian: Londýn nedovolil Haagu soudit své vůdce za válečné zločiny!

Guardian: Londýn nedovolil Haagu soudit své vůdce za válečné zločiny!

Británie byla zařazena do seznamu zemí, které odmítly ratifikovat novou novelu Mezinárodního trestního soudu, napsal The Guardian. Poukázal tak na pokryteckost lídrů země, kteří stále mluví o spravedlnosti.

Ilustrační foto
18. července 2018 - 11:05

Tato iniciativa rozšiřuje pravomoce organizace, což jí umožňuje zvážit případy agrese vůči státům. Podle odborníků jestliže by byl tento zákon přijat dříve, zabránilo by to britské vládě v roce 2003 napadnout Irák, uvedl deník.

Mezinárodní trestní soud (ICC) získal pravomoc přezkoumat případy agrese vůči jiným státům. Tato událost připomněla procesy v Norimberku a Tokiu s válečnými zločinci, které světové mocnosti uskutečnily ve čtyřicátých letech, napsal The Guardian.

Od úterý může haagský tribunál podávat obvinění o použití síly proti „suverenitě, územní celistvosti nebo politické nezávislosti" zemí. Zároveň však nelze hnát k zodpovědnosti narušovatele za konflikty, k nimž již došlo, včetně invaze do Iráku.
 
Do dnešního dne ratifikovalo změnu přibližně 35 zemí, která rozšířila práva ICC. Následně mohou být jejich orgány odsouzeny, jestliže rozpoutají konflikt. Státy, které tuto změnu neratifikovaly, mohou být rovněž předkládány Mezinárodnímu trestnímu soudu, jestliže obdrží souhlas Rady OSN. Nicméně její členové jistě využijí své právo veta na takové obvinění, míní The Guardian.
 
Publikace uvedla, že Spojené království se stalo jednou ze zemí, které tuto změnu neratifikovaly. Společně s Japonskem a Francií požadovalo, aby bylo rozhodnutí odloženo, dokud nebude zavedena „větší jasnost".
 
„Ironií je to, že Británie, která tak odvážně oponovala Hitlerovi, odmítá ratifikovat mezinárodní zákon proti agresi,“ řekl The Guardianu soudce Geoffrey Robertson, který předsedal soudu za válečné zločiny v Sierra Leone.

 
Podle něj se britské ministerstvo zahraničí pod Borisem Johnsonem se „neúspěšně pokusilo sabotovat" rozšíření pravomocí Mezinárodního trestního soudu. Doufá, že nové vedení zahraniční politiky změní postoj k tomuto problému.
 
„Od tohoto okamžiku bude zákon uplatňován na politiky a generály, kteří dávají příkazy k invazi. Nemá zpětný účinek, takže Tonymu Blairovi nic nehrozí (bývalý předseda vlády Velké Británie). Samozřejmě, kdyby byl tento zákon schválen v roce 2003, zabránil by tomu, aby se Blair vzapojil do invaze do Iráku. Ačkoli George W. Bushe, který s mezinárodním právem zacházel s malým respektem, by to nepochybně nezastavilo," tvrdí Robertson.

 
Publikace připomněla, že v roce 2017 podal bývalý irácký generál žalobu k londýnskému soudu na Tonyho Blaira. Ale soudci nezjistili důvody, které by dovedly bývalého předsedu vlády ke spravedlnosti.
 
Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá v úmyslu ratifikovat změny Mezinárodního trestního soudu. Podle oficiálního zástupce ministerstva, zachováním míru a bezpečnosti se zabývá Rada bezpečnosti OSN, a že právě organizace by měla reagovat na agresi, uzavřel The Guardian.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)