Svátek má: Kamila

Zprávy

Velikost textu:

FT: Rusko nemůže být izolováno pomocí západních sankcí!

FT: Rusko nemůže být izolováno pomocí západních sankcí!

Podle publikace The Financial Times pokusy o odříznutí Moskvy od zbytku světa a izolaci jejích životně důležitých odvětví selhaly.

Ilustrační foto
13. listopadu 2018 - 10:15

Západní sankce byly navrženy tak, aby izolovaly Rusko, ale rétorika jejich vývojářů je jasně v rozporu s realitou - Ruská federace úspěšně prodává zbraně a posiluje aliance, uvedl článek v The Financial Times.

Sankční režim Západu proti Rusku, který byl poprvé představen v březnu 2014, byl „zaměřen na odstranění Moskvy ze zbytku světa a izolaci jejích životně důležitých průmyslových odvětví, což z něj udělá mezinárodního pariu bez přátel". Ale takové „pokusy selhaly", sankce „nedosáhly svého cíle", konstatovala publikace, která označuje jeden z nejvýznamnějších příkladů tohoto prodeje protiletadlového raketového systému S-400 „Triumf" Indii a Číně.

Stále více přátelských vztahů s Čínou poskytlo Moskvě přístup k mezinárodním financím, novým obchodním příležitostem a větší diplomatické váze, uvedl článek. Financial Times také upozornil na prohlubující se vztahy Ruska „s mnoha zeměmi na Blízkém východě - od Turecka po Izrael, od Saúdské Arábie k Íránu" a rozšíření vlivu Moskvy na pozadí pokračujících výkyvů Washingtonu.


Neustálý tok lídrů EU, kteří navštěvují Kreml, zahraniční zahraniční investice zahraničních podniků a pokračující poptávka po ruské ropě a plynu, jsou v konfliktu s belgickou rétorikou Bruselu. Spojené království je jednou z „nejmilitantnějších zemí ve vztahu k Moskvě", ale britská ropná a plynárenská společnost BP je jedním z největších zahraničních investorů, který vlastní 19,75% základního kapitálu společnosti Rosneft.


„Je nemožné izolovat takovou velkou a důležitou zemi jako Rusko," cituje publikace s ohledem na anonymitu výkonného ředitele jedné velké mezinárodní energetické společnosti.

Západní diplomaté v Moskvě „neoficiálně připouštějí, že sankce nevedly" k požadovanému výsledku, dodaly noviny.

(kou, prvnizpravy.cu, ft.com, foto: arch.)