Svátek má: Albert

Zprávy

Velikost textu:

Euronews: EK popírá, že potraviny „druhé třídy“ jdou na východ Evropy!

Euronews: EK popírá, že potraviny „druhé třídy“ jdou na východ Evropy!

Jak ukazují výsledky kontrolních nákupů potravin, asi třetina testovaných evropských výrobků uvádí spotřebitele v omyl.

Ilustrační foto
26. června 2019 - 10:10

Současně studie Evropské komise nepotvrdila podezření spotřebitelů, že ve východní Evropě záměrně prodávají výrobky nižší kvality. Zpráva uvádí, že podobné problémy jsou pozorovány v celé Evropě, uvedla zpráva Euronews.

Obaly často klamou kupující. Oficiálně to potvrdila zpráva Evropské komise o výsledcích testů nákupu potravinářských výrobků v prodejnách v 19 zemích EU.

Pouze dvě třetiny zboží měly v různých regionech stejnou kvalitu a složení. V 9 procentech případů ani identické balení nezaručovalo stejné složení potravin, 22% výrobků se lišilo, navzdory podobnému názvu a designu.

Polin Constat, Evropská organizace spotřebitelů: „To ukazuje, že rozdíl v kvalitě potravin není mýtem, ale realitou. Když se podíváte na čísla, třetina testovaných produktů uvádí spotřebitele v omyl. A neměli bychom se zastavit jen na jedné kontrole! Vnitrostátní orgány by měly i nadále vykonávat svou práci stejně jako organizace na ochranu spotřebitele.“


Ještě před nákupem si spotřebitelé v různých zemích EU, nejčastěji ve východní Evropě, stěžovali na odlišnou kvalitu stejných výrobků. Například kupující v Maďarsku:

„Myslím, že se nakonec ukáže, že v Maďarsku se pod stejnými značkami prodávají nejnekvalitnější potraviny. To je to, co si myslím.“

„Například v tomto obchodě, který je ve vlastnictví německé firmy, je na obalu „Nutella“ nápis v němčině - a chuť není stejná a barva je tmavší, než v jiných baleních Nutella, které se prodávají v jiných maďarských obchodech.“

Předpoklady, že na Východě prodávají zboží nižší kvality než na Západě, studie Evropské komise nepotvrdila. Zpráva uvádí, že tyto problémy jsou pozorovány v různých regionech Evropy.

Ačkoliv to Euronews nijak nekomentuje, je zřejmé, že k podvodům a k „dvojí kvalitě“ dochází. Zpráva EK ovšem zní, jakoby měla uklidnit obyvatele střední a východní Evropy, že se nejedná o nějaký vnitřní "rasismus" v EU ohledně „občanů druhé kategorie“ tvrzením, že se spotřebitelé "demokraticky" podvádějí všude. A nutno dodat, že neuklidňuje. Což ostatně potvrzují východní sousedé Rakouska a Německa téměř každý den.

(kou, prvnizpravy.cz, euronews.com, foto: arch.)