Svátek má: Drahoslava

Zprávy

Velikost textu:

Bild: V odpadcích v Berlíně se našla tajná korespondence z Ukrajiny!

Bild: V odpadcích v Berlíně se našla tajná korespondence z Ukrajiny!

V jednom z kontejnerů na papírový odpad ve správním obvodu Berlína Wilmersdorf byla objevena tajná korespondence vysokých úředníků německého velvyslanectví na Ukrajině, uvedl Bild.

Ilustrační foto
22. října 2019 - 11:06

V dokumentech klasifikovaných jako „tajné“ diskutují o zřícení MH17, federalizaci Ukrajiny a starostovi Kyjeva, Vitaliji Kličkovi.

Ve Spojených státech informace o telefonických rozhovorech šéfa Bílého domu s jeho ukrajinským protějškem Vladimirem Zelenským prozradil agent CIA, napsal Bild. V Německu nejsou potřeba žádní informátoři a oznamovatelé, protože tajné dokumenty najdete přímo v koši.

V jednom z kontejnerů na papírový odpad ve správním obvodu Berlína Wilmersdorf byla objevena tajná korespondence vyšších úředníků německého velvyslanectví na Ukrajině.

Všechny tištěné e-maily jsou označeny nadpisem „Tajné, pouze pro úřední účely“. Jeden z nich ze dne 10. září 2019 říká: „Dnes, během mé první návštěvy u polského velvyslance, vyjádřil přesvědčení, že se Ukrajina bude nucena federalizovat podle ruského scénáře.“


V dopise z 5. září německý velvyslanec v Kyjevě Bertram von Moltke píše: „Svědek v případě MH17 Cemach byl propuštěn. A thriller související s výměnou vězňů pokračuje.“ Ukrajinský voják Vladimir Cemach je podezřelý z účasti na pádu malajského Boeingu, připomněl Bild.

V dalším dopise jeden z diplomatů oznamuje schůzku se starostou Kyjeva Vitalijem Kličkem: „Kličkovi již začalo odpočítávání. Nejednou nám řekl, že není připraven hrát roli „výhradně svatebního generála“.
„Ale jak se i přes přísná bezpečnostní opatření mohou tajné dokumenty dostat do koše?" podivil se Bild. „Dodržování příslušných předpisů má pro ministerstvo zahraničních věcí nejvyšší prioritu,“ uvedl mluvčí německého ministerstva zahraničí. „Pečlivě prověřujeme všechny bezpečnostní incidenty." Nicméně situaci v Berlíně neokomentoval, poznamenaly noviny.Není to však první případ, kdy se tajné materiály ocitly ve veřejných odpadcích.

Na začátku roku řekl znepokojený občan deníku Daily Star, že našel nějakou důležitou dokumentaci. Ukázalo se, že v kontejneru na odpadky na severu Londýna se nacházely tisíce stránek o práci tajné vojenské laboratoře Porton Down, která měla také na starosti "případ Skripal".
 
Tato „informační bomba“ mimo jiné odhalila podrobnosti o vybavení používaném strážci laboratoratoře. V ní se nacházely také povinnosti specializované policejní služby hlídkující Porton Down, a dokonce i hesla k počítačovým systémům.
(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)