Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Americký tisk o sovětském vývoji, který vyděsil NATO!

Americký tisk o sovětském vývoji, který vyděsil NATO!

Nejrychlejší stíhačka na světě, MiG-25, která je ve službě ruského letectva, když byla poprvé vyvinuta, tak vystrašil USA a NATO, píše portál We Are Mighty.

Sovětský a ruský bitevnik MiG-25
22. října 2019 - 10:31

Publikace uvádí, že vojenský stroj, vytvořený v SSSR před více než 50 lety, vypadá ve srovnání s stíhači čtvrté a páté generace těžkopádný a postrádá lesk Migu-29 a ještě více „zlověstných“ F-35, F-22 a Su -57. Portál navíc přirovnává vnější design MiGu-25 k nákladnímu vozu.

Zdůrazňuje se, že sovětští vývojáři vybavili stíhačkou dvěma proudovými motory, které umožnily letadlu zrychlit na rychlost 2,8 Machu a dokonce na Mach 3,2, pokud byli piloti připraveni tyto motory vytůrovat. Tento vývoj, dodává publikace, „vystrašil Spojené státy a další členy NATO“, protože MiG-25 nebyl jen „strašně“ rychlý a mocný - jeho design naznačoval, že by mohl být velmi obratný, k čemuž západní inženýři pouze jen směřovali.


Poté, co však sovětský pilot Viktor Belenko v roce 1976 unesl stíhačku do Japonska a předal letadlo cizím orgánům, američtí experti zjistili, že letadlo nemělo radar k detekci a ničení nízko letících cílů, kvůli čemuž piloti nemohli současně vidět nepřátelská letadla před a pod. Proto muselo jít dolů do boje s jinými bitevniky, a v tomto případě ztratilo výhodu vysoké rychlosti kvůli nedostatku manévrovatelnosti.

Závěrem portál píše, že stíhačka Mig-25 je stále nejrychlejší na světě, a nyní je také vybavena arzenálem, který může „odpařit slzy na tvářích pilotů“, nicméně, podle autora článku, na tom nezáleží, protože na obloze „nemá s kým bojovat“.

(kou, prvnizpravy.cz, wearethemighty.com, foto: arch.)