Svátek má: Miluše

Regiony

Velikost textu:

Rekonstrukce Kalicha: V příštím roce bude zahájena první etapa

Rekonstrukce Kalicha: V příštím roce bude zahájena první etapa

Unikátní projekt rekonstrukce vyhlídkové věže Kalich, která je nejnavštěvovanější památkou města Litoměřice, se v příštím roce posune do další fáze. Bude zahájena první etapa renovace krovu.

Věž Kalich
15. prosince 2019 - 07:00

Dožilé prvky krovu nahradí dřevo, které bylo v letošním roce zpracováno jedinečným postupem. Kmeny, jež budou použity na opravu, se v srpnu po 2,5měsíčním máčení v Labi pod jezem v Českých Kopistech plavily po řece na Lodní náměstí, kde byly očištěny a převezeny na Mírové náměstí.


Před zraky veřejnosti tu tesaři z firmy Tesařství Čenda historickými metodami dřevo téměř do konce září opracovávali. Druhá část kmenů, které se máčely v Záhořanském rybníku, byla vylovena koncem října a přemístěna do bývalých kasáren Pod Radobýlem k otesání. Zde se také nachází otesané kmeny z Mírového náměstí.V současné době bylo dokončeno zpracování projektové dokumentace první etapy.


„Ta zahrnuje výměnu a náhradu dožilých prvků v nejnižší části krovu, jako jsou pozednice, kráčata, zhlaví krokví,“ informoval Ladislav Pošík, stavební technik Odboru územního rozvoje Městského úřadu v Litoměřicích. Druhá etapa, která řeší opravu vazby a podstřešní konstrukce, by měla proběhnout na přelomu let 2020 a 2021. Celý proces obnovy završí v roce 2021 kompletní výměna střešní krytiny. Celkové náklady na rekonstrukci věže jsou vyčísleny na 10 milionů korun. Město Litoměřice nyní jedná o případných dotacích.

Podle webu města Litoměřice

(lh,usteckenovinky.cz,foto web města Litoměřice)