Svátek má: Miluše

Regiony

Velikost textu:

Díky dotacím od města Tábora „botanka“ zkrásněla

Díky dotacím od města Tábora „botanka“ zkrásněla

Tábor podpořil Botanickou zahradu při Vyšší odborné škole a Střední zemědělské škole Tábor.

Botanická zahrada
15. prosince 2019 - 07:30

V rámci dotačního programu města Tábora na podporu ochrany životního prostředí na rok 2019 získala Botanická zahrada při VOŠ a SZeŠ Tábor následující dotace:

  • Ekologické pěstování růží v botanické zahradě – dotace byla poskytnuta ve výši 11 400 Kč. Cílem projektu je obohatit botanickou zahradu o sbírku růží především o odrůdy našich a slovenských šlechtitelů růží. Základ sbírky tvoří odrůdy pěstované bratry Havlovými v Hlavňově u Soběslavi. Jejich otec Josef Havel založil tamní růžařskou školku a za dobu své práce získal řadu významných mezinárodních ocenění. V rozáriu botanické zahradě pěstujeme růže společně s levandulemi, které svou silně aromatickou vůní odpuzují savé škůdce. Rozárium budeme nadále doplňovat o další kvalitní odrůdy růží získané od tuzemských pěstitelů.
  • Revitalizace jezírka v botanické zahradě – dotace města ve výši 4 600 Kč. V rámci projektu bylo jezírko osázeno vodními a bahenními rostlinami (např. přeslička zimní, prustka obecná, blatouch bahenní…). Zhotovena byla také cedule informující o rostlinných a živočišných zástupcích žijících v jezírku botanické zahrady. Zakoupeny byly dva kusy sítí proti nadměrnému zanášení jezírka listím.
  • Bylinková zahrada v botanické zahradě – dotace města ve výši 15 900 Kč. Zde došlo k přebudování bylinkové zahrady do stylu středověké bylinkové zahrady sv. Hildegardy. Bylinky byly vybrány podle dochovaných záznamů sv. Hildegardy. Jsou označeny keramickými cedulkami, které vyráběli lidé z domova pro osoby se zdravotním postižením. U vstupu bylinkové zahrady stojí cedule informující o sv. Hildegardě a o pěstování bylinek.
  • Pracovní listy – Přírodní zahrada v botanické zahradě – dotace města ve výši 10 300 Kč. V rámci projektu byly vytvořeny pracovní listy pro dvě věkové kategorie. Pro kategorii školkových dětí byly vypracovány otázky týkající se poznávání rostlinných a živočišných druhů, které se v přírodní zahradě vyskytují. Kategorie 1. stupně základních škol je zaměřena spíše na biotopy, které můžeme v přírodní zahradě vytvořit a na souznění pěstovaných užitkových rostlin.
  • Z dotačního programu města Tábora na podporu environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty byla poskytnuta dotace ve výši 3 000 Kč na podporu realizace projektu Květinový piknik - seminář. Bohužel pro malý zájem o seminář se projekt nekonal a výše uvedená částka byla vrácena.


  • Z dotačního programu města Tábora na podporu cestovního ruchu byla získána dotace ve výši 5 000 Kč. V rámci realizace projektu byla v botanické zahradě zaměstnána brigádnice, která zajišťovala možnost prodloužení otevírací doby. Realizací projektu jsme vyslyšeli požadavky ze strany návštěvníků, kteří prodloužení otevírací doby uvítali.
  • Veškeré dotace byly spolufinancovány Vyšší odbornou a Střední zemědělskou školou Tábor ve výši minimálně 30% z celkových uznatelných nákladů realizovaného projektu.

Jihočeskénovinky.cz informoval Mgr. Luboš Dvořák, tiskový mluvčí, město Tábor.

(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:ž.šišková,mutabor)