Svátek má: Kryštof

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Rusko a USA nemají přátele a nepřátele, mají jenom své zájmy

Zbořil: Rusko a USA nemají přátele a nepřátele, mají jenom své zájmy

<< VIDEO >> Pro americkou a ruskou zahraniční politiku platí Kissingerova formule, že nemají své přátele nebo nepřátelé, ale mají jenom své zájmy, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
19. června 2021 - 03:20

Tento týden proběhl dlouho očekávaný summit prezidentů amerického a ruského. Výstupy nejsou jednoznačné, takže  přesně nevíme o čem mluvili, ale zajímavé může být téma Čína, o kterém se nějak zvlášť nereferuje.

 Co vy na to pane Zbořile?

„Je pravda, že jenom zdánlivě nemáme dostatek informací, ale ty podstatné máme. Bylo to po delší době, kdy se setkali dva prezidenti a spolu hovořili o vztazích, které jsou v poslední době, v posledních několika letech napjaté, ale hlavně víme, že spolu mluvili čtyři a půl hodiny. Když si odmyslíme výkony tlumočníků, tak řekněme, že ten čistý čas byl poloviční. Navíc podle jedné z tiskových konferenci  z tohoto času měly být dvě hodiny  jakýmsi intimním rozhovorem o světové politice,  jenom ve dvou. Předpokládám, že  je to jenom taková metafora, za kterou se skrývá to, že ani americký prezident a ani prezident Ruské federace nechce říct o čem se bavili a co by nemělo být okamžitě zveřejňováno.

To znamená, že šlo o nějaké téma, o kterém nevíme zda existuje na něm shoda nebo zda dokonce to nebylo hlavní téma, kvůli kterému k té schůzce došlo. To téma je zamlčené, to znamená Čína. A nejenom Čínská lidová republika, ale celý ten  čínský začátek tohoto století, které nemá svoje centrum jenom v kontinentální Číně, ale v různých enklávách čínské politiky, čínské ekonomiky a v poslední době i vojenskou silou podporovaných sektorů jednání,"
říká v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.Jaký máte dojem ze schůzky a cesty Joe Bidena do Evropy?

„Na mě ta cesta Joe Bidena udělala dojem, že buď šlo o jakousi spanilou jízdu, při které se americký prezident představoval svým partnerům, nechci říkat ani potencionálním přátelům americké administrativy,  a nebo to mohla být také cesta, kterou se loučil s dosavadními přáteli a nepřáteli. Ono se to tak přesně nedá určit.

Vystoupení Joea Bidena bylo zarámováno setkáním G7, vystoupením a jednáních o ví bůh jakých personálních a strukturálních změnách  v atlantickém společenství. Samozřejmě se muselo také i na této úrovni  mluvit o čínské hrozbě nebo obavách Američanů z  překotného vývoje ekonomického i politického, který souvisí s nastupujícím věkem Číny.

Interpretace této schůzky je pak samozřejmě taková typická, různorodá. Nikdo si nepoložil otázku, zda se o vztahu k čínské politice jednalo mimo jiné také proto, že by to byla zbytečná otázka, protože ani jedna ani druhá strana by na ni neodpověděla nebo nechtěla dát odpověď. Ať už došli ke shodě nebo neshodě, je to věc, která se odehrává v nejvyšších patrech mezinárodních vztahů a není třeba  každému vysvětlovat, zejména ne českým politikům, kteří reagovali na celou schůzku mimořádně zvláštním způsobem.

Abychom jim nekřivdili,  tak vlastně všichni bývalí diplomaté nebo současní diplomaté  se vyjadřovali velice opatrně, obezřetně a neřekli toho mnoho nebo dokonce neřekli vůbec nic. Ti ostatní politici, zdá se, že si  ještě  neuvědomili, zda se jedná o nějaký pohyb vpřed nebo vzad a nebo jenom o nějaký úkrok stranou. Typičtí byli členové zahraničně politického výboru Poslanecké sněmovny, když místopředseda tohoto výboru, který tam sedí za stranu Pirátů a je řekněme tradičně obhroublý, ve svém vyjádření, mluvil o žvatlání, kremelském žvatlání Vladimíra Putina a chtěl nás přesvědčit, že on tomu postoji americkému nejlépe rozumí. A to tak, že jsme pevná hráz proti nepřátelskému Východu. Ale dokonce i druhý člen toho výboru, který tam sedí za ANO 2011,  předvedl, že poslanci, a samozřejmě také senátoři, žijí v jakési zvláštní nadprostoru, ve kterém se ujišťují o svém porozumění. Ale pro občany to znamená, nebo může být také vysvětlováno,  jako nedorozumění a nebo vůbec nepochopení americké a ruské zahraniční politiky. I o nich platí  Kissingerova formule, že nemají své přátele nebo nepřátelé, ale mají jenom své zájmy,"
upozorňuje Zdeněk Zbořil.

A další postřeh nebo pounámka k summitu...

„Snad jenom poznámka mimo nadprostor – čínská TV ukázala oslavu startu a části umístění čínské orbitální stanice v kosmickém prostoru. Prý bude pracovat a rozšiřovat se po dobu deseti let. Na obrazovce se tančilo mávalo stuhami, prapory, jako kdyby tato událost byla důležitější než schůzka dvou trochu škrobených prezidentů. Co dnes víme? Třeba tomu tak dokonce bylo," dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)