Svátek má: Ilona

Politika

Velikost textu:

Le Point: Jak se stala Francie kvůli Mistralům komická a slabá!

Le Point: Jak se stala Francie kvůli Mistralům komická a slabá!

V případě zrušení dodávek helikoptérových lodí Mistral Rusku vypadá Paříž legračně a dosáhne nanejvýš opovržení, uvádí publicistka francouzského časopisu Le Point.

Vrtulníková loď typu Mistral
29. května 2015 - 22:06

Zrušením dodávky Mistralů do Ruska se Francii nepodařilo dosáhnout svých cílů, a ocitla se ve směšné pozici, míní doktorka politických věd Carolyn Galakterosová pro francouzské noviny Le Point.

„Situace s našimi loděmi Mistral, které již Rusko zaplatilo, a které najednou nebyly předány v souvislosti se situací na Ukrajině, znamená tragikomický obrat. Francie podle toho vypadá slabá a směšná," konstatovala Galakterosová.

Podle ní se Paříž naivně domnívala, že odmítnutí dodat Mistraly donutí Putina k pokání, a nyní se snaží přinutit Moskvu ke sdílení finančních nákladů. „To už je příliš!" zvolala autorka.

„Ale nejde jen o cinkot mincí v rozpočtu,“ uvedla Galakterosová. „Symbolická cena tohoto gesta pro naši zemi může být obrovská. Pomyšlení, jaké škody to přinese zahraniční a bezpečnostní politice Francie, je znepokojující."

„A čeho jsme dosáhli v této nečestné hře?" klade v závěru otázku Galakterosová. Podle ní, i když ruská veřejnost nebude ponižovat Francii, tak jí bude stejně pohrdat za slabost a pokoru před Washingtonem.

Nedodání Mistralů přijde Francii pěkně draho - až 5 miliard eur!

Smlouva na dodávku dvou nosičů vrtulníků byla podepsána mezi Francouzskou DCNS / STX a Rosoboronexportu v roce 2011. Francie měla předat první loď s názvem Vladivostok v listopadu loňského roku, oznámila datum 14. listopadu, ale to se nestalo. Rusko očekává od Francie dodávku lodí nebo vrácení peněz.

Nedávno vešlo ve známost, že Francie předložila ruské straně své návrhy na ukončení smlouvy. Návrhy zahrnují navrácení Ruské federaci zhruba 785.000.000 eur, které může získat až po písemném souhlasu ruské vlády o prodeji lodí do jakékoli třetí země.

(kou, prvnizpravy.cz, lepoint.fr, foto: arch.)